BP Dergisi Bayi Röportajı

BP Dergisi Bayi Röportajı


1. Kendinizi kısaca tanıttıktan sonra şirketinizin kuruluş hikâyesini ve bugünkü yapısı ile faaliyet alanlarını anlatabilir misiniz?
 • Nevşehir ili Kozaklı ilçesinde 1981 yılında doğdum. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum. Aktif olarak avukatlık yapmaktayım. Evliyim ve 3 çocuğum vardır. Evra Akaryakıt San ve Tic. Ltd. Şti. olarak Dinç Ailesinin 3. Kuşak bir ferdi olarak akaryakıt sektöründe faaliyet göstermekteyiz. 3 kuşaktır akaryakıt sektöründe faaliyet gösteren ailemiz her yönüyle sektörün içerisinde olmuş ve müşterilerin yıllarca yakıt taleplerini karşılamıştır. Dedem Nuri Dinç ile başlayan ve babam Bahtiyar Dinç tarafından devam ettirilen ve son nesil olarak bizlere intikal eden insanın kolayca kopamadığı ve hayatının dışına çıkaramadığı bir meslek olarak enerji sektöründe ailemiz sürekli olarak yer almıştır. Dinç ailesini vekil olarak temsil etmekteyim. Sektörde uzun süredir enerji hukuku üzerinde çalışmalarım ve uzmanlık eğitimlerim de bulunmaktadır.

 • 2. Şirketiniz akaryakıt sektöründeki faaliyetlerine ne zaman ve nasıl başladı?
 • Akaryakıt sektöründe Dinç ailesi 1955 yılından itibaren, yaklaşık 67 yıldır faaliyetlerine devam etmektedir. Dedem Nuri Dinç tarafından kurulan Dinç akaryakıt firması ikinci kuşak ve üçüncü kuşak olarak bu günlere kadar gelmiştir. Şahsım olarak akaryakıt sektöründe ilk tanıştığım marka BP markasıdır. Yıllara sari birlikteliğimizi üçüncü kuşak olarak devam ettirebilmemiz sağlıklı ve her iki tarafa kazanç sağlayan ticari ilişkinin bir neticesidir. Akaryakıt sektöründe faaliyet gösteren ve bu sektöre gönül veren ailemiz bu sektörde meydana gelen tüm olumsuz şartlara rağmen kararlılıkla faaliyetlerini sürdürmüş ve nihayetinde çağın yeniliklerine ayak uyduran ve yeniliklere açık her türlü stratejik çalışmaları yerine getiren dinamik bir yapıya sahip olmuştur.

 • 3. Şirketiniz bünyesinde kaç akaryakıt istasyonu bulunuyor ve bu istasyonların kaçında BP ile birlikte çalışıyorsunuz?
 • İlk istasyonumuz Nevşehir ili, Kozaklı İlçesinde yer almakta olup halen BP bayisi olarak faaliyetlerine de devam etmektedir. Kayseri ilinde açmış olduğumuz yeni istasyonumuzla da yine BP ile beraber yürümekteyiz. Ailemize ait zaman zaman sayıları artmış olsa da şuan iki istasyonla ve her ikisinde de BP bayisi olarak faaliyetlerimize devam etmekteyiz.

 • 4. Ne zamandan beri BP Bayisi olarak hizmet sunuyorsunuz ve niçin BP ile çalışmayı tercih ettiniz?
 • 60 yılı aşkın süre boyunca BP ile birlikteliğimizi devam ettiriyor olmamız bizim içinde bir gurur kaynağıdır. Rahmetli babama ait siyah beyaz fotoğraflarda BP bayi toplantılarına ilişkin anılar halen sıcaklığını korumakta ve bizim içinde birer anı olarak yanı başımızda durmaktadır. BP ile oluşan gönül bağımızın yanında bayi odaklı stratejisi ve sektörün duayeni birçok yeniliğin mucidi ve çevre ile insana verdiği değer nedeniyle bayilik ilişkimizin devamında ailemizin ayrıca tercih sebebi olmuştur. Yarım aşırı aşan sürede ortaya konulan ticari ilişkinin sonunda ortaya bir gönül bağının çıkması tek taraflı bir süreç değildir. Gerek BP nin tarafımıza yaklaşımı gerekse bizlerin BP ye olan bakış açısı nedeniyle nice ticari birlikteliklerin ilerleyen dönemlerde de ortaya çıkacağına olan inancımız tamdır.

 • 5. istasyonunuzun konumu, teknik özellikleri ve müşteri profili hakkında bilgi verebilir misiniz?
 • Birinci istasyonumuz Nevşehir ili Kozaklı ilçesinde olup kaplıca turizminin hemen yanında ve turistlik bir bölgede olması ile birlikte ağırlıkla tarımsal amaçlı faaliyetlerin yoğun olduğu bir bölgededir. Diğer istasyonumuz ise Kayseri ili, Anbar mahallesinde bulunmakta olup Nakliyeciler sitesi ile Tır garajlarının bulunduğu bölgede yoğun lojistik faaliyetlerinin olduğu bir alanda yer almaktadır. Müşteri portföyümüzün özellikle lojistik sektöründe faaliyet gösteren firmalardan oluşması nedeniyle stratejik bir konuma sahip olan istasyonumuzun mevcut konumu nedeniyle oldukça faal ve hareketli bir lokasyonda yer almaktadır.

 • 6. istasyonunuzda kaç kişilik bir ekiple hangi hizmetleri sunuyorsunuz?
 • 1. (?) istasyonunuzda kaç kişilik bir ekiple hangi hizmetleri sunuyorsunuz? İstasyonumuzda 15 kişilik bir ekip ile gerek akaryakıt istasyonu için faaliyetlerle birlikte market ve self servis yıkama üniteleri ile müşterilere hizmet sunulmaktadır. Şirketimizin ayrıca toptan akaryakıt bayiliği ve taşıtmatik distribütörlüğü de bulunmaktadır. Sahada aktif team ekibimiz ve satış personelimiz müşterilerimizin ihtiyaçlarını yerinde görümek ve değerlendirmek amacıyla sürekli müşteri ziyaretine gitmekte ve onlarla doğrudan diyaloglarını geliştirmektedirler.

 • 7. Bölgenizdeki rakiplerinizden farklılaşmak, satışlarınızı artırmak ve müşteri memnuniyeti sağlamak adına ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?
 • Bölgemizde bulunan rakiplerimizden farklı olarak kaliteli yakıt, güleryüzlü hizmet ve uygun ödeme koşulları sunmak suretiyle müşteri portföyümüzü sürekli olarak artırmaktayız. Müşterilerimize nezih bir istasyonda yakıt ikmali ile güleryüzlü hizmet sunmayı ve marketimizde yapmış olduğumuz özel promosyonlar ile farklılık oluşturmayı, temiz, bakımlı ve hijyenli tuvalet ile sağlıklı bir alışveriş imkânı sunuyoruz. Müşteri odaklı yapmış olduğumuz çalışmalar ile birlikte reklam faaliyetlerine de önem vermekteyiz. Gerek yerel medyada gerekse sosyal medyada yer alan reklamlarımız ile birlikte daha çok müşteriye ulaşmaya çalışmaktayız. Müşterilerimize ulaşmak için taşıtmatik sistemi, indirim kartı, filo kartı ve cari satış gibi tüm satış kanallarını kullanmak suretiyle faaliyetlerimizi çeşitlendirmeye ve satışlarımızı artırmaya çalışmaktayız. Müşterilerimize sunmuş olduğumuz imkanlar nedeniyle daha çok tercih edilen, aranan ve satış grafiklerini sürekli olarak artıran bir yapıya kavuşmuş bulunmaktayız.

 • 8. İstasyonların kârlılığı açısından akaryakıt dışı gelirlerin artırılması giderek daha fazla önem kazanıyor. Bu konudaki düşünceleriniz ve varsa girişimleriniz nelerdir?
 • İstasyon dışı gelirleri artırmak amacıyla, market cirolarımızı sürekli artırmayı, araç yıkama ünitelerinin modern ve kaliteli hizmet sunarak müşteri memnuniyeti ile birlikte gelirlerimizi farklılaştırmayı ve artırmayı hedefliyoruz. Bununla birlikte toptan akaryakıt satışları ile müşterilerimize sunmuş olduğumuz özel imkânlar ve çözümlerle ciro hedefimizi ve karlılığımızı artırmayı planlıyoruz. Müşterilerimize ariyet olarak verilebilecek ürünler üzerinde çalışmalar yaparak oluşturacağımız.

 • 9. BP’nin yeni Active Technology formüllü akaryakıtları için müşterilerinizden nasıl geri dönüşler alıyorsunuz?
 • BP nin yeni Active Technology formüllü akaryakıtları için müşterilerimizden olumlu geri dönüşler almaktayız. Özellikle ağır vasıta kullanıcıları tarafından da istenilen, sevilen ve aranan bir yakıt haline gelen Active Technology formüllü yakıtlar ile aynı miktardaki yakıt ile gerek daha fazla yol yapması, gerekse araçta meydana getirdiği performans artışı nedeniyle oldukça fazla olumlu geri dönüş almaktayız. Bu yakıtın geliştirilmesi ve müşterilerimize sunulması BP nin yakıt teknolojisi konusunda üstünlüğünü açıkça ortaya koymaktadır. Teknolojik yatırımlar ve özel formüllü yakıtlar sayesinde BP nin yakıt kalitesi diğer akaryakıt firmalarının yakıtları ile kıyaslanmayacak kadar fazla beğeni almakta ve tercih sebebi olmaktadır. Bu konuda müşterilere Active Technology formüllü yakıtları tanıtmak ve değerlendirmelerine sunmak bayilerimizin de görevleri arasındadır. Bu bilinçle hareket eden istasyonlarımız satışlarını ve müşteri memnuniyetlerini açıkça ve gözle görünür bir şekilde artırmışlardır.

 • 10. BP’nin Active Technology formüllü akaryakıtlarını piyasaya sunması satışlarınızda artış ve/veya yeni müşteri kazanmanızı sağladı mı?
 • BP nin Active Technology formüllü yakıtları sayesinde birçok yeni müşteriye ulaşma imkanımız olduğu gibi mevcut müşterilerimizdeki memnuniyeti de artırmış bulunmaktayız. Mevcut pazarlama stratejimizin bir parçası haline gelen Active Technology formüllü yakıtlar sayesinde rakiplerle olan farkımızı ortaya koyma imkanı ile birlikte rekabet şansımız daha da artmaktadır.

 • 11. İstasyonunuzda BP’nin Doğru Yakıt Sistemi uygulaması var mı? Varsa bu uygulamadan memnun musunuz?
 • İstasyonlarımızda BP’nin Doğru Yakıt Sistemi uygulaması mevcuttur. İstasyonlarımızda aktif olarak hizmete vermeye başlayan bu yepyeni sistem sayesinde, müşterilerimizin karşılaşabilecekleri yanlış dolum kaynaklı sorunlardan korunmaktadırlar. Akaryakıt alımında en büyük problemlerden bir tanesi olan benzinli araca motorin, dizel araca benzin ikmali hataları dolayısıyla ortaya çıkan ve hem maddi hem de manevi etki yaratan sonuçlar bu yeni sistem sayesinde önlenmektedir. Aracın plaka ve yakıt tipini kaydeden Doğru Yakıt Sistemi sayesinde, istasyonlarımızdan yakıt alan araçlar sistem üzerinde tanınarak hatalı akaryakıt alımı engelleniyor ve müşteri memnuniyeti en üst seviyeye çıkartılmaktadır.

 • 12. 7/24 hizmet sunmak durumunda olan bir sektörde kendinize ayırabildiğiniz vakti nasıl değerlendiriyorsunuz?
 • Özellikle öğrenmenin yaşı olmadığını düşünerek sürekli olarak kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Yeni projeler geliştiriyor ekibimizle sektör analizi ekonomik değerlendirmeler yapıyoruz. Şahsım adına enerji sektöründeki gelişmeleri takip ediyor, küresel enerji sektörünün geleceği ve şirketlerimizin gelecekte yer alacağı konumu planlamaya çalışıyoruz. Ülkemizdeki enerji hukuku anlamındaki gelişmeleri, yasal düzenlemeleri ve mevzuat alt yapısını ilgilendiren konuları araştırıyor ve yapılan yasal düzenlemelerle ilgili teorik gelişmeleri takip ediyoruz. Ancak maalesef son dönemde kendimize fazlaca vakit ayırma fırsatı bulamıyoruz. Ancak ayırabildiğimiz vakitlerde günlük sportif aktiviteler ve kendimize çizmiş olduğumuz rut planları çerçevesinde şehir dışı seyahatler ve kültürel geziler düzenleyerek stres atmaya çalışmaktayız. Mevcut pandemi koşulları nedeniyle çok sevdiğimiz sinema ve tiyatrodan uzakta kalmamıza rağmen teknolojik imkanlarını da kullanmak suretiyle sinema ve tiyatroyu ancak ekranlardan takip edebilmekteyiz. Ancak bu zor günlerin de geçeceğini dileyerek halihazırdaki mevcut durumu en iyi şekilde değerlendirmeye çalışmaktayız.

 • 13. Pandemi süreci sektorun ve sizi nasıl etkiledi?
 • Pandemi sürecinin sektörü olumsuz etkilediği aşikardır. Ortaya çıkan mevcut tabloda satışları artırmak ve karlılığımızı koruyabilmek için almış olduğumuz tedbirlerden ve yapmış olduğumuz yatırımlardan olumlu geri dönüşler ağlamış bulunmaktayız. Müşterilerin talepleri, sektörün ihtiyaçları ve elimizdeki enstrümanları en iyi şekilde değerlendirerek mevcut satışlarımızı artırdığımızı söyleyebiliriz. Bulunduğumuz bölgede müşteri analizleri yaparak ve müşterilerin istasyonlarımızı tercih etmelerini sağlayarak pandemi sürecinin olumsuzluklarını en aza indirdiğimizi söyleyebiliriz. Tabi ki en büyük temennimiz bu sürecin sağlıkla biran önce sona ermesidir.

 • 14. Pandemi süreci ile birlikte istasyonunuzda ve özel hayatınızda aldığınız önlemler nelerdir?
 • Pandemi süreci bizlere hijyen konusunda sürekli titiz davranmamızı sağlamıştır. Maske, mesafe ve temizlik konusunda her türlü tedbirleri almamız gerektiğini bunlardan asla taviz vermeden hareket etmek suretiyle planlamalarımızı yapmamızın şart olduğunu idrak etmiş bulunmaktayız. Çünkü çalışanlarımızın ve müşterilerimizin sağlığını her şeyin önünde görüp tüm planlamalarımızı ona göre yapmaktayız. Çalışanlarımızı ve müşterilerimizi bizler velinimet olarak görmekteyiz. Pompalar, market, fırın, lokanta ve tuvaletler gibi insan temasının olduğu her yer günlük olarak dezenfekte ediliyor, temizlik kontrolleri üst seviyede yapılmaktadır. İstasyonun her bölümünde düzenli olarak ilaçlama yapıyoruz. Müşterilerimize araç yıkama ve dezenfektan hizmetleri sunuyoruz. Pompalar, market, tuvaletler ve çalışma ofisleri gibi insan temasının olduğu her yer günlük olarak dezenfekte edilmekte, temizlik kontrolleri üst seviyede yapılmaktadır.

 • 15. Yeni Normal ile birlikte 2020 yılını nasıl degerlendiriyorsunuz?
 • Yeni normalleşme süreci ile birlikte artık geriye dönülmeksizin ve bir daha o sıkıntılı günleri yeniden yaşamaksızın ileriye doğru yol almayı diliyoruz. Tüm insanlığın kara bir yılı olarak geçen 2020 gerek ülkemiz adına gerekse global düzeyde birçok şeyin artık eskisi gibi olmayacağını bizlere göstermiştir. 2020 yılı ve pandemi süreci sağlığımızın kıymetini bilmeyi ve özgürlüğümüzün önemini bizlere birkez daha öğretmiştir. 2020 yılındaki bu olumsuzlukları bir daha yaşamamak ve hep daha güzel yarınlara ulaşmak temennisiyle 2021 yılının tüm insanlığı sağlık ve mutluluk getirmesini diliyoruz.